تجارت منصفانه چیست؟

شاید بهترین تعریف برای تجارت منصفانه این باشد :

خرید و فروش محصولاتی که در مراحل تولید و فروش آن به انسان‌‌ و محیط ‌زیست، احترام گذاشته شده باشد

یک کسب و کار منصفانه با اجرای سختگیرانه استانداردهای اجتماعی، زیست محیطی و تجاری برای اصول زیر شکل می گیرد.

 • محیط کار سالم و ایمن برای کارگران
 • احترام به محیط زیست در روند تولید و عرضه محصول
 • خلق ظرفیت و فرصت های جهانی برای کسب و کارهای کوچک و محروم
 • تمرکز بر توانمند سازی جوامع و فقر زدایی با ایجاد کسب و کارهای پایدار
 • بهبود معیشت و رفاه تولیدکنندگان محروم با ایجاد پلتفرم های بازاریابی و برندینگ
 • فرصت برابر برای اشتغال و کارآفرینی بانوان و جلوگیری از کار اجباری به ویژه برای کودکان

در پتریکورن

وقتی کالایی را می خرید که نشان تجارت منصفانه دارد، در مسیر بهبود وضعیت جامعه قدم بر‌داشته‌ایم.

سازمان جهانی تجارت منصفانه، در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است و ماموریت اصلی این سازمان، ترویج و تقویت اقتصاد منصفانه و پایدار در سطح محلی و جهانی است.

پتریکورن، یک کسب و کار معتقد به تجارت منصفانه

اصل‌۱خلق فرصت برای کسب و کارهای ضعیف و محروم

کاهش فقر یکی از کلیدی‌‌ترین اهداف پتریکورن است. ما پشتیبان محصولات کوچک هستیم، محصولاتی که به صورت خانگی یا توسط گروه های کوچک تولید می شوند. این نگاه، تولید کنندگان کوچک را تشویق میکنه تا با امید به آینده ای روشن، محصولات با کیفیت تولید کنند و خیلی سریع به درآمد مطلوب برسند.

 اصل۲شفافیت و پاسخگویی

پتریکورن در کسب و کار خود شفاف است. به تمام ذی‌نفعان خود با رعایت حفظ حریم شخصی جوابگو است. در فرآیند تصمیم‌ گیری از مشارکت همه اعضای خود بهره میگیرد. مسیر های شفافی در تمام سطوح زنجیره تامین خود طراحی کرده و آن را در اختیار شبکه قرار داده است.

اصل‌۳: تمرین تجارت منصفانه

پتریکورن به ترویج اصول تجارت منصفانه کمک میکنه و هدفش رونق و سودآوری کسب و کارهای کوچکه. کاهش هزینه های تولید، بازاریابی و عرضه، میتواند شتاب بیشتری به  این سودآوری بدهد.

 • تامین‌ کننده به تعهدات خود احترام می‌گذارد و محصولات را به موقع و با کیفیت توافقی با مشتری ارائه می‌دهند.
 • تامین‌ کننده، پیش پرداخت دریافت میکند و از انجام معامله مطمئن می شود.
 • خریدار درصورتیکه قصد لغو سفارش را داشته باشد و تامین کننده مقصر نباشد به شکلی منصفانه خسارت را جبران میکند و این تضمینی برای ادامه همکاری است.
 • طرفین برای دریافت و ارسال کالا نیز با یکدیگر مشورت می‌کنند و درمورد کم و کیف کار به هم اعتماد دارند.
 • یک رابطه بلند مدت بر اساس احترام و اعتماد شکل می گیرد که همه برای حفظ منافع جمع تلاش می کنند.

اصل‌4: پرداخت مبلغ منصفانه

قیمت منصفانه  یعنی مبلغی که با در نظر گرفتن بهای تمام‌شده واقعی و یک سود منطقی تعیین شده باشد. قیمت منصفانه باید مورد قبول اکثریت جامعه باشد نه صرفا اعضای صنف.

پرداخت منصفانه یعنی خریدار خود را نسبت به پرداخت به موقع قیمت منصفانه متعهد بداند.

اصل‌۵: کودکان

ما می دانیم که بر اساس کنوانسیون‌‌های سازمان ملل، استفاده از نیروی کار کودک مجاز نیست. کودکان باید دوران طلایی خود را به یادگیری، بازی و پرورش خلاقیت بپردازند.

ما در پتریکورن علاوه بر حمایت و ایجاد فرصت های ویژه برای کودکان، مراقبیم که در محصولاتمان از نیروی کار کودک یا نیروی کار اجباری حتی در کارهای خانگی استفاده نشده باشد.

اصل‌۶: فرصت برابر برای بانوان

پتریکورن باور قلبی دارد که باید حامی توامندسازی و اشتغال بانوان باشند و تلاش میکند عدالت در استخدام، پرداخت‌‌ها، دستیابی به آموزش، ارتقا و بازخرید یا بازنشستگی برقرار باشد.

گاهی بی عدالتی به خاطر سن، قومیت، جنسیت، مذهب، معلولیت و عواملی از این دست است. ما تلاش میکنیم با ایجاد حس برابری در پتریکورن، همه را به آینده ای روشن، امیدوار کنیم.

اصل‌۷: شرایط کاری خوب

ما یک محیط کاری امن و سالم برای همه پتریکورنی ها فراهم می‌کنیم . همکاران، داوطلبان و تولیدکنندگان ما در یک محیط امن فقط به کیفیت و شکوفایی توانمندی های خود فکر میکنند و مطمئن هستند ما برای بهداشت و ایمنی آنها احترام قائل هستیم. این شامل بهداشت روان هم می شود، در پتریکورن ما مراقب سلامت روان همه اعضای خود هستیم، آن ها باید به اندازه کافی استراحت و تفریح داشته باشند.

اصل‌۸: فرصت شکوفایی

پتریکورن مجموعه است با اهداف بزرگ و بدون مرز که فرصت یادگیری و شکوفایی را برای همه همراهان خود فراهم می‌آورد. باور دارد و متعهد است که برای همه همراهان خود ظرفیت‌‌سازی می‌کند و فرصت دیده شدن و جهانی شدن را برای آن‌‌ها فراهم میکند.

اصل‌۹: ترویج تجارت منصفانه

رسالت ما آگاهی بخشیدن به جامعه است، ما تلاش میکنیم ارزشهای اخلاقی و انسانی در جامعه دیده بشه و اولویت اصلی همه مردم بشه. بر این باوریم که مردم و کسب و کارها باید به تجارت منصفانه به دید یک ارزش اخلاقی و انسانی  توجه کنند و به نشر و ترویجش مسئولانه اهمیت بدهند. به همین دلیل ما در پتریکورن مشتریان را درباره اهداف و آرمان های تجارت منصفانه آگاه میکنیم.

اصل‌۱۰: احترام به محیط زیست

پتریکورن یک برند سبز است و محصولاتی را در شبکه خود می پذیرد که به سبز بودن باور داشته باشند و برای سبز تر شدن تلاش کنند، به صنایع کوچک آموزش می دهد، حمایتشان میکند و تلاش میکند زمین، محیطی پاک و آرام برای زندگی همه ساکنین آن باشه، استفاده بهینه از منابع زمین، بهره مندی از منابع انرژی و مواد اولیه تجدید پذیر، فقط یک علاقه مندی نیست، ما خود را به آن متعهد می دانیم و هر روز برای ترویج و گسترش بیشترش تلاش، حمایت و نوآوری میکنیم.

تجارت منصفانه یک سبک زندگی است با رنگ سبز

۱. تجارت منصفانه یعنی دستمزد و شرایط کاری بهتر برای تولیدکنندگان

وقتی محصولی را  با نشان تجارت منصفانه می خرید، مطمئن باشید که در شرایط امن و سالم تولید شده و تولیدکننده،  دستمزد منصفانه‌ای گرفته‌.

۲. تجارت منصفانه، حامی محیط‌ زیست

تجارت منصفانه، تضمین میکنه  از شیوه‌ های کشاورزی، ساخت محصول و بسته بندی دوستدار محیط‌ زیست استفاده شده، مواد اولیه بازیافت شده، ارگانیک و تجدید پذیر در محصول استفاده شده و در فرآیند ساخت تلاش شده که انرژی کمتری استفاده بشه و پسماند های تولید به محیط زیست آسیب نزنه، حس خوبیه! موافقید؟

۳. تجارت منصفانه یعنی کیفیت بهتر

کالاهای ارائه شده در پتریکورن به دست بانوان هنرمند ایرانی طراحی و تولید شده است، پتریکورنی ها به کارشان افتخار می‌کنند و همیشه تلاش میکنند محصولات را با کیفیت و خلاقیت بیشتری تولید ‌کنند.

4. تجارت منصفانه، حامی خانواده است

توانمند سازی به ویژه برای بانوان، شادی و پویایی را برای خانواده ها به ارمغان میاره، امید و انگیزه پررنگ تر میشه و روحیه همکاری و همدلی تقویت میشه.

5. تجارت منصفانه، آینده ای روشن برای تولید با کیفیت

همه این ارزش ها و باورها، محصولات را با کیفیت تر میکنه و مصرف کنندگان را وفادارتر و این، آینده روشن و رونق تولید را تضمین میکنه.

6.  تجارت منصفانه، سفیر خوشنام فرهنگی

درسته که محصول تجارت منصفانه در یک جغرافیای خاص توسط مردم همانجا تولید شده اما منحصر به آن جغرافیا نیست. پتریکورن برای عرضه جهانی محصولات برنامه داره و وقتی این محصول به کشور یا جغرافیای دیگری برده میشه، سفیر فرهنگی منطقه خودش خواهد بود.

7. تجارت منصفانه، یعنی کارآفرینی پایدار

تجارت منصفانه به علاقه مندان به کارآفرینی فرصت می‌ده به آینده‌شان فکر کنند و برای رسیدن به آرزوهاشون با امید و انگیزه تلاش کنند. چرا که پتریکورن اونها را به بازار های بزرگ وصل کرده، بازارهایی که یک روز آرزو داشتند در آن قدم بزنند و چند خرید کوچک داشته باشند، حالا قلمرو کالاهای با کیفیت آنهاست.

8. تجارت منصفانه یعنی مهم است چه می‌خرید

با انتخاب محصولات تجارت منصفانه، نه تنها یک محصول با کیفیت را تجربه میکنید، بلکه روی کیفیت جامعه، محیط زیست و انسان ها تاثیر مثبت میگذارید.

هوشمندانه تصمیم بگیرید، شما تاثیرگذارید